Co víš o penězích?

27.6.2022 VZDĚLÁVÁNÍ

prostý překlad videa PragerU

Gratulujeme absolventům.

Nyní máte titul z psychologie, filozofie, sociologie, feministických studií, přípravného lékařství nebo desítek dalších možných oborů. Až budete s titulem v ruce odcházet z pódia, mám pro vás otázku.

Naučili jste se něco o penězích?

Dozvěděli jste se něco o dluzích, daních nebo o tom, proč bohatí stále bohatnou? Až vstoupíte do reálného světa… uvědomujete si, že se vás bankéři nebudou ptát na váš vysokoškolský titul nebo průměr známek? Bankéři chtějí vidět vaše finanční výkazy… ne vaše vysvědčení.

Víte, jak číst učebnice. Jste vysoce gramotní lidé.

Ale jste finančně gramotní? Umíte číst finanční výkazy? Při hraní Monopolů jsem se naučil víc než ve škole. Jak vysoké je vaše finanční IQ po všech těch hodinách strávených ve třídě?

Předpokládám, že většina z vás odpoví: „Nevím.“ Víte, jaká je vaše finanční gramotnost?

Někteří z vás odpoví: „Nezajímá mě to“. V den maturity vás možná bude zajímat jen to, jak změnit svět k lepšímu. Ale pokud vám nezáleží na penězích, peníze se nebudou starat o vás. A pravděpodobně skončíte ve sklepě u rodičů. V reálném světě jsou peníze vždycky problém. Pokud peníze nemáte, je to problém.

Narodil jsem se a vyrostl na Havaji. Jsem známý především díky knize Bohatý táta, chudý táta, nejpopulárnější knize o finančním vzdělávání, která kdy vyšla.

Můj chudý táta byl můj skutečný táta, můj biologický otec, velmi chytrý, vysoce vzdělaný člověk, doktor filozofie a šéf školství státu Havaj. Ale o penězích věděl jen málo, pokud vůbec něco.

Můj bohatý táta byl otcem mého nejlepšího přítele. Bohatý táta nikdy nechodil na střední školu, natož na vysokou. Když mu bylo třináct let, jeho otec zemřel a on musel převzít rodinný podnik. Bohatý táta získal skutečné vzdělání ve skutečném světě podnikání. Přestože mu chybělo formální akademické vzdělání, pochopil svět peněz a stal se bohatým mužem.

Chudý táta měl sice vysoké vzdělání, ale celý život bojoval s penězi a nakonec zemřel jako chudák. Stejně jako většina lidí si i můj chudý otec myslel, že způsob, jak se finančně zabezpečit, je jednoduše vydělat více peněz. Proto pracoval tvrději, byl povýšen a dostal vyšší plat. Dostal hodně přidáno, ale nezbohatl. Maturantům předávám velký omyl svého chudého otce. Ačkoli byl chudý táta vysoce vzdělaný člověk, doktor, který navštěvoval Stanford, Chicagskou univerzitu a Northwestern, byl finančně negramotný.

Chudý táta neznal rozdíl mezi aktivy a pasivy.

Chudý táta vždycky nazýval náš rodinný dům „aktivem“. Říkal také: „Náš dům je naše největší investice.“

Bohatý táta řekl: „Tvůj táta je sice doktor, ale neví, že jeho dům není aktivum. Jeho dům je pasivem.“

„Majetek ti přináší peníze do kapsy, ať už pracuješ, nebo ne.“ „Pasiva ti berou peníze z kapsy, ať už pracuješ, nebo ne.“

Můj chudý otec stále nazýval pasiva aktivy. Proto byl chudý. Bohatí si pořizují aktiva. Chudí a střední třída si pořizují pasiva, o kterých si myslí, že jsou to aktiva. Smiřte se s tímto konceptem a začnete svou cestu k finanční svobodě. Odmítněte ho a budete jako můj chudý táta.

S takovou budoucností, která vám kouká z očí, není záhadou, proč tolik vašich současníků dává přednost socialismu před kapitalismem volného trhu.

„Zrušte všechny studentské dluhy.“

„Zdravotní péče je lidské právo.“

„Zdanit bohaté.“

Tyto pocity mají velkou přitažlivost. Proč?

Protože vás učí obviňovat ostatní ze svých finančních problémů. Jste obětí kapitalistického systému.

A existuje snadná náprava. Stačí vzít peníze těm, kteří je mají, a dát je těm, kteří je nemají. Tomu věřil i můj chudý táta.

Tady je ironie: penězi nejsou posedlí bohatí, ale chudí a střední třída. Protože jich nikdy nemají dost.

Moje skutečné vzdělání začalo poté, co jsem opustil školu. Je čas začít s tím vaším.

Zanechám vám moudrá slova svého bohatého otce: „Nikdy nemáte skutečnou svobodu, dokud nemáte finanční svobodu.“

Jsem Robert Kiyosaki, autor knihy Bohatý táta, chudý táta, pro Prager University.