Investiční chyba 1. Jsme spekulanti ne investoři
Proč má 80% investorů problém na burze vydělat peníze? Aneb nejčastější chyby při investování. Chyba číslo 1:
Nejsme investoři ale spekulanti, aneb proč nečasovat trh a nebýt každodenním obchodníkem?
Investováním se rozumí nákup takových aktiv, která by se v čase měla zhodnotit. Tyto aktiva s sebou nesou určité riziko ztráty hodnoty výměnou za možnost vyššího výnosu. Čím vyšší potenciální výnos, tím vyšší riziko ztráty. Investování je dlouhodobý proces.
Je důležité si uvědomit rozdíl mezi investováním a spekulací, který se často zaměňuje. Benjamin Graham, pionýr odvětví analýzy cenných papírů a učitel řady úspěšných investorů, se již v roce 1934 ve své knize Security Analysis (Analýza cenných papírů) pokusil definovat, co je investice a co je spekulace:
,,Investiční operace je taková operace, která po důkladné analýze slibuje bezpečnost vkladu a přiměřený výnos. Operace, které nesplňují tyto podmínky, jsou spekulace.”
Spekulativní operace je tedy taková operace, která nese významné riziko ztráty většiny nebo podstatné části počátečního vkladu/jistiny, při očekávání výrazného zisku/nárůstu hodnoty. Z hlediska času lze spekulanta definovat jako toho, kdo chce zbohatnout rychle (nejlépe dneska a bez práce), investor si na svůj výnos umí počkat.
V poslední době je vidět čím dál víc inzerátů, které se nás snaží přesvědčit k založení účtu u obchodníka s cennými papíry, nakupovat, prodávat a nakupovat, prodávat. Časté nakupování je nejlepší způsob jak o většinu vložených prostředků přijít. Nelze předpovídat v krátkém časovém horizontu vývoj pohybu kurzů akcií, komodit atd. Proto ten kdo často obchoduje, sází na to, že dané aktivum půjde nahoru nebo dolů, to však není investice, ale spekulace.
Časování trhu a používání technické analýzy a grafů k rozhodování o nákupu aktiv je jeden ze základních mýtů o investování. Neexistuje strategie, která nám z grafů řekne, kdy na trh vstoupit a kdy z něj vystoupit.
Minulé pohyby cen akcie/aktiva jsou málo důležité pro odhad budoucího vývoje. Cena aktiva není dána grafem vývoje jejích minulých cen, ale hodnotou, kterou přináší. To je jedna ze základních věcí, které by si měl investor ujasnit předtím, než vstoupí na kapitálové trhy.
Myslíte, že vývoj počasí je závislý na grafu vývoje počasí v posledním dnu, týdnu, měsíci nebo roku?
A proč nás k tomu tedy obchodníci nutí?
Jsou to poplatky, které se platí za obchod. Při poplatku 0,5% z objemu obchodu a 50 obchodech (50x nakoupit a 50x prodat) se zhruba dostáváme na celkový poplatek ve výši 50% z původně investované částky. Aby tedy spekulant vydělal, musí při těchto 50 obchodech vydělat 50%, aby jeho kapitál zůstal stejný ve výši počátečního, vloženého kapitálu (a to neuvažujeme daně z krátkodobých zisků).
Obchodník je jako krupiér u rulety. Inkasuje poplatky, ať zákazník vydělává nebo prodělává. A čím víc obchodů zákazník udělá, tím lépe pro obchodníka, ne však pro investora / spekulanta.
Zaměňovat investici za spekulaci a časovat trh je jednou z nejčastějších chyb lidí pohybujících se na peněžních a kapitálových trzích.
Jarek Hlavica
Jsem investiční stratég a portfolio manažer ve společnosti BRODIS FUND. Pomáhám kvalifikovaným investorům uchovat a zvýšit hodnotu jejich bohatství. Umění investovat je blog o penězích, bohatství, investování a životě. O tom co mě zajímá a čím se snažím řídit ve svém životě i práci.